SPORTS

HIGH SCHOOL BASKETBALL PLAYOFFS 3A STATE BRACKETS

Girls

PAGOSA SPRINGS HIGH SCHOOL

6:00pm:  #1 Pagosa Springs vs #32 Buena Vista

8:00pm:  #16 Grand Valley vs #17 Colorado Springs Christian

  • Winners play Saturday at 1:00pm

BENNETT HIGH SCHOOL

6:30pm:  #8 Bennett vs #25 Jefferson Academy

5:00pm:  #9 Centauri vs #24 Academy

  • Winners play Saturday at 1:00pm

LUTHERAN HIGH SCHOOL

2:00pm:  #5 Lutheran vs #28 Coal Ridge

5:30pm:  #12 Trinidad vs #21 Liberty Common

  • Winners play Saturday at 2:00pm

MOFFAT COUNTY HIGH SCHOOL

7:00pm:  #4 Moffat County vs #29 Eagle Ridge Academy

5:30pm:  #13 Monte Vista vs #20 Platte Valley

  • Winners play Saturday at 1:00pm

STERLING HIGH SCHOOL

4:00pm:  #2 Sterling vs #31 Platte Canyon

2:00pm:  #15 La Junta vs #18 Middle Park

  • Winners play Saturday at 1:00pm

ST MARY’S HIGH SCHOOL

5:00pm:  #7 St Mary’s vs #26 Pinnacle

7:00pm:  #10 Faith Christian vs #23 Aurora West Prep

  • Winners play Saturday at 1:00pm

EATON HIGH SCHOOL

6:00pm:  #6 Eaton vs #27 Sheridan

3:00pm:  #11 Olathe vs #22 Kent Denver

  • Winners play Saturday at 1:00pm

MANITOU SPRINGS HIGH SCHOOL

5:00pm:  #3 Manitou Springs vs #30 Manual

2:00pm:  #14 Strasburg vs #19 Lamar

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Boys

 

DENVER SCIENCE HIGH SCHOOL

5:30pm:  #1 Denver Science vs #32 Roaring Fork

7:00pm:  #16 Pagosa Springs vs #17 Basalt

  • Winners play Saturday at 1:00pm

ALAMOSA HIGH SCHOOL

5:30pm:  #8 Alamosa vs #25 Liberty Common

7:00pm:  #9 DSST-Green Valley vs #24 Trinidad

  • Winners play Saturday at 1:00pm

EATON HIGH SCHOOL

7:30pm:  #5 Eaton vs #28 Bennett

4:30pm:  #12 Pinnacle vs #21 Manual

  • Winners play Saturday at 2:30pm

STERLING HIGH SCHOOL

6:00pm:  #4 Sterling vs #29 Lamar

8:00pm:  #13 Colorado Academy vs #20 Academy

  • Winners play Saturday at 3:00pm

LUTHERAN HIGH SCHOOL

3:45pm:  #2 Lutheran vs #31 Sheridan

7:15pm:  #15 Platte Valley vs #18 James Irwin

  • Winners play Saturday at 4:00pm

GRAND VALLEY HIGH SCHOOL

5:00pm:  #7 Grand Valley vs #26 Frontier Academy

7:00pm:  #10 St Mary’s vs #23 Middle Park

  • Winners play Saturday at 1:00pm

#6 Faith Christian vs #27 Ridgeview Academy

#11 Colorado Springs Christian vs #22 Bayfield

MANITOU SPRINGS HIGH SCHOOL

6:30pm:  #3 Manitou Springs vs #30 Kent Denver

3:30pm:  #14 Coal Ridge vs #19 Buena Vista

  • Winners play Saturday at 2:30pm
This entry was posted in Sports. Bookmark the permalink.