Sports, February 25th STATE BASKETBALL BRACKETS

HIGH SCHOOL BASKETBALL

2013 STATE BRACKETS
CLASS 4A GIRLS
REGION ONE

#1 Broomfield (22-1) – BYE

#8 Evergreen (12-11) vs #9 Discovery Canyon (10-13)

#4 Air Academy (13-10) – BYE

#5 Mullen (10-13) vs #12 Coronado (8-15)

#2 Montrose (18-4) – BYE

#7 Pueblo East (13-10) vs #10 Durango (13-9)

#3 Palmer Ridge (20-3) – BYE

#6 Rifle (15-7) vs #11 Thomas Jefferson (10-11)

REGION TWO

#1 Pueblo South (21-2) – BYE

#8 Mountain View (10-13) vs #9 Fort Morgan (11-12)

#4 Conifer (16-7) – BYE

#5 Berthoud (14-9) vs #12 Denver West (10-13)

#2 Mesa Ridge (23-0) – BYE

#7 Denver South (10-11) vs #10 Palisade (10-13)

#3 Windsor (20-3) – BYE

#6 Green Mountain (14-9) vs #11 Steamboat Springs (12-11)

REGION THREE

#1 Pueblo West (22-1) – BYE

#8 Golden (12-11) vs #9 Roosevelt (11-12)

#4 Delta (18-4) – BYE

#5 Longmont (14-9) vs #12 Vista Peak (3-20)

#2 Centaurus (16-7) – BYE

#7 Weld Central (15-8) vs #10 Mead (12-11)

#3 Elizabeth (17-6) – BYE

#6 Pueblo County (14-9) vs #11 Falcon (8-15)

REGION FOUR

#1 D’Evelyn (22-1) – BYE

#8 Glenwood Springs (12-11) vs #9 Harrison (13-10)

#4 Silver Creek (14-9) – BYE

#5 Valor Christian (12-11) vs #12 Kennedy (16-7)

#2 Sand Creek (19-4) – BYE

#7 Erie (13-10) vs #10 Widefield (11-12)

#3 Thompson Valley (15-7) – BYE

#6 Sierra (16-7) vs #11 Skyview (12-11)

BOYS 4A BRACKET

REGION ONE

#1 Lewis Palmer (20-3) – BYE

WED/7:00pm: #8 Roosevelt (13-10) vs #9 Weld Central (13-10)

#4 Evergreen (16-7) – BYE

#5 Elizabeth (16-7) vs #12 Mountain View (4-19)

#2 Pueblo East (19-2) – BYE

#7 Coronado (12-11) vs #10 Skyview (13-10)

#3 Cheyenne Mountain (17-6) – BYE

#6 Durango (16-6) vs #11 Pueblo Central (7-16)

REGION TWO

#1 Wasson (22-1) – BYE

#8 Pueblo West (11-12) vs #9 Silver Creek (11-12)

#4 Frederick (17-6) – BYE

#5 Greeley Central (14-9) vs #12 Glenwood Springs (7-16)

#2 Thomas Jefferson (16-7) – BYE

#7 Mead (13-10) vs #10 Fort Morgan (9-14)

#3 Thompson Valley (16-7)

#6 Sierra (14-9) vs #11 Denver North (8-15)

REGION THREE

#1 D’Evelyn (22-1) – BYE

WED/6:30PM: #8 Eagle Valley (15-7) vs #9 Erie (10-13)

#4 Longmont (18-5) – BYE

#5 Discovery Canyon (16-7) vs #12 Vista Peak (9-14)

#2 Broomfield (19-4) – BYE

#7 Rifle (13-9) vs #10 Montrose (10-13)

#3 Windsor (17-6) – BYE

#6 Kennedy (10-13) vs #11 Pueblo South (9-14)

REGION FOUR

#1 Valor Christian (18-4) – BYE

#8 Falcon (13-10) vs #9 Green Mountain (12-11)

#4 Widefield (17-6) – BYE

#5 Palisade (17-5) vs #12 Wheat Ridge (8-15)

#2 Sand Creek (21-13) – BYE

#7 Pueblo County (12-11) vs #10 Mesa Ridge (9-14)

#3 Denver South (17-6) – BYE

#6 Golden (15-8) vs #11 Steamboat Springs (11-11)

This entry was posted in Sports. Bookmark the permalink.