SPORTS, FEBRUARY 27TH

HIGH SCHOOL BASKETBALL STATE 3A TOURNAMENT BRACKETS

________________________BOYS___________________________

FIRST ROUND – FRIDAY MARCH 2ND (Host Sites)

–

REGION ONE

Faith Christian HS

#1 Faith Christian vs #32 University

#16 Clear Creek vs #17 Platte Valley

Pinnacle HS

7:00pm: #8 Pinnacle vs #25 Rifle

5:00pm: #9 Manual vs #24 Sheridan

  • Winners play Saturday at 11:00am

–

REGION TWO

Manitou Springs HS

7:00pm: #5 Manitou Springs vs #28 Berthoud

5:00pm: #12 Jefferson Academy vs #21 Coal Ridge

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Valley HS

7:00pm: #4 Valley vs #29 Buena Vista

5:30pm: #13 Roaring Fork vs #20 La Junta

  • Winners play Saturday at 1:00pm

–

REGION THREE

Colorado Springs Christian HS

5:30pm: #2 Colorado Springs Christian vs #31 Monte Vista

7:00pm: #15 Alamosa vs #18 Mead

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Aspen HS

7:00pm: #7 Aspen vs #26 Lake County

5:00pm: #10 Holy Family vs #23 Classical Academy

  • Winners play Saturday at 1:00pm

–

REGION FOUR

Pagosa Springs HS

8:00pm: #6 Pagosa Springs vs #27 Olathe

6:00pm: #11 Kent Denver vs #22 Denver Science

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Eaton HS

7:30pm: #3 Eaton vs #30 Academy

4:00pm: #14 Dolores Huerta vs #19 Brush

GIRLS

 

3A STATE TOURNAMENT

FIRST ROUND – FRIDAY MARCH 2ND

–

REGION ONE

Holy Family HS

7:00pm: #1 Holy Family vs #32 Estes Park

5:30pm: #16 Pinnacle vs #17 Florence

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Brush HS

#8 Brush vs #25 Bennett

#9 Faith Christian vs #24 University

–

REGION TWO

Olathe HS

7:00pm: #5 Olathe vs #28 Colorado Springs Christian

5:00pm: #12 Buena Vista vs #21 Berthoud

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Trinidad HS

7:00pm: #4 Trinidad vs #29 Manual

5:00pm: #13 Pagosa Springs vs #20 Valley

  • Winners play Saturday at 1:00pm

–

REGION THREE

Machebuef HS

5:00pm: #2 Machebeuf vs #31 Mead

7:00pm: #15 St Mary\’s vs #18 Centauri

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Bruce Randolph HS (Denver Science is host)

7:00pm: #7 Denver Science vs #26 Roaring Fork

5:30pm: #10 Rifle vs #23 Middle Park

  • Winners play Saturday at 11:00am

–

REGION FOUR

Bayfield HS

7:00pm: #6 Bayfield vs #27 Gunnison

5:00pm: #11 Peak to Peak vs #22 Grand Valley

  • Winners play Saturday at 1:00pm

Eaton HS

5:45pm: #3 Eaton vs #30 Academy

2:15pm: #14 Manitou Springs vs #19 Clear Creek

  • Winners play Saturday at 1:00pm
This entry was posted in Sports. Bookmark the permalink.