Sports, March 4th

HIGH SCHOOL BASKETBALL 3A REGIONAL BRACKETS

CLASS 3A – STATE TOURNAMENT

BOYS

1st round games: Friday March 8th

Winners play second round game on Saturday March 9th

REGION ONE

#1 Kent Denver (21-1) vs #32 Aurora West Prep (8-8)

#16 Aspen (18-4) vs #17 La Junta (16-6)

REGION TWO

#8 Denver Science (17-5) vs #25 James Irwin (14-7)

#9 Sterling (18-4) vs #24 Jefferson (15-8)

REGION THREE

#5 Roaring Fork (19-3) vs #28 Middle Park (11-12)

#12 Centauri (15-6) vs #21 Faith Christian (12-10)

REGION FOUR

#4 Brush (19-3) vs #29 Basalt (8-4)

#13 Moffat County (18-4) vs #20 Classical Academy (14-8)

REGION FIVE

#2 Colorado Springs Christian (20-2) vs #31 Academy (14-8)

#15 Colorado Academy (15-7) vs #18 Pinnacle (14-8)

REGION SIX

#7 Pagosa Springs (18-3) vs #26 Florence (9-13)

#10 University (16-6) vs Dolores Huerta (16-7)

REGION SEVEN

#6 Alamosa (15-6) vs #27 Clear Creek (15-8)

#11 Peak to Peak (13-9) vs #22 Eaton (13-9)

REGION EIGHT

#3 Holy Family (18-4) vs #30 Buena Vista (7-16)

#14 Manitou Springs (13-9) vs #19 Estes Park (13-9)

GIRLS

CLASS 3A – STATE TOURNAMENT

1st round games: Friday March 8th

Winners play second round game on Saturday March 9th

REGION ONE

#1 Centauri (19-2) vs #32 Ellicott (10-13)

#16 Olathe (17-5) vs #17 Clear Creek (16-6)

REGION TWO

FRI/7:00pm: #8 Eaton (15-7) vs #25 Roaring Fork (13-9)

FRI/5:00pm: #9 Machebeuf (16-5) vs #24 Grand Valley (15-7)

•Winners play Saturday at 1:00pm
REGION THREE

FRI/7:00pm: #5 Moffat County (19-3) vs #28 Jefferson Academy (10-12)

FRI/5:00pm: #12 Kent Denver (18-4) vs #21 Middle Park (14-7)

•Winners play Saturday at 1:00pm
REGION FOUR

#4 St Mary’s (19-4) vs #29 Estes Park (14-9)

#13 Valley (17-5) vs #20 La Junta (12-11)

REGION FIVE

#2 Holy Family (17-5) vs #31 Sheridan (12-10)

#15 Manitou Springs (13-9) vs #18 Platte Valley (13-9)

REGION SIX

#7 Trinidad (18-4) vs #26 Bayfield (10-12)

#10 Sterling (18-40 vs #23 Bennett (15-7)

REGION SEVEN

#6 Pagosa Springs (18-3) vs #27 Academy (10-12)

#11 Lamar (19-3) vs #22 Salida (13-10)

REGION EIGHT

#3 Denver Science (20-2) vs #30 Coal Ridge (10-10)

#14 Classical Academy (17-5) vs #19 Peak to Peak (14-8)

This entry was posted in Sports. Bookmark the permalink.